Колектори – слово, що вселяє жах практично у будь-якого боржника. Якщо ви коли-небудь допускали прострочку за кредитом, то знаєте, наскільки неприємно спілкуватися із такими людьми. В українському законодавстві не існує терміну «колектор», тому в реальності стягненням боргів займаються факторингові компанії. Вони можуть працювати від імені банку (за відсоток від суми) або повністю викуповувати право вимагати суму, що накопичилася.

Найбільш актуальною темою для обговорення залишаються права колекторів, оскільки позичальники часто стикаються із грубістю та свавіллям таких працівників. Важливо розуміти, що, крім зареєстрованих юридичних осіб зайнятися стягненням кредиту може стороння людина. Їх називають «чорними колекторами», бо працюють вони без жодних законних підстав, не соромлячись ображати боржника, самовільно «описувати майно» та навіть погрожувати фізичним насильством.

Також існують «сірі колектори» – офіційно оформлені факторингові компанії, які вдаються до заборонених методів, розраховуючи на правову неосвіченість позичальників. До них зазвичай звертаються дрібні не надто чесні банки та МФО. Права колекторів за законом обмежені, хоча у Конституції України це прописано не так детально, як у документах багатьох інших країн. Більше цікавої інформації у відео: https://www.youtube.com/watch?v=qfdjbbiKy-Q.

Права колекторів

Факторингові компанії (не плутати з приватними або державними виконавчими службами) мають право діяти за кількома напрямками:

 • дзвонити, надсилати СМС, паперові або електронні листи;

 • приїздити для зустрічі з боржником до нього додому або на роботу;

 • звертатися до поручителів за кредитом, розмовляти із родичами та колегами позичальника;

 • судитися з боржником, наполягаючи на конфіскації майна.

Чи мають право колектори вимагати борг? Однозначно! Але при цьому вони зобов'язані лише інформувати про наслідки вашої відмови від виплат, домовлятися про новий графік внесення грошей, нагадувати про необхідність передати певну суму. Представники факторингових компаній не мають права:

 • «ставити на лічильник», довільно збільшуючи розмір боргу;

 • загрожувати вам, вашим родичам та друзям;

 • проникати до квартири позичальника без його дозволу;

 • завдавати шкоди майну боржника або третіх осіб (наприклад, псувати стіни у під'їзді);

 • дзвонити або іншим чином завдавати незручностей колегам неплатника;

 • зв'язуватися із неповнолітніми чи недієздатними позичальниками або родичами боржника;

 • описувати та/або конфіскувати майно (цим займаються пристави за рішенням суду).

З'ясовуючи, на що мають право колектори, зверніть увагу, що співробітники компанії, що працює офіційно, повинні називати себе, свою посаду, назву фірми, пред'являти відповідні документи (під час особистої зустрічі) якщо не з самого початку бесіди, то на першу вимогу співрозмовника.

Як будувати спілкування

Якщо ви завели борг, варто зайнятися не тільки з'ясуванням питання, чи мають колектори право дзвонити на роботу, а й побудовою продуктивного спілкування.

 • Коли людина дійсно має прострочку за кредитом і не стала жертвою злочинців, ігнорувати телефонні розмови не слід. Якщо слухавку не візьмете ви, співробітники факторингової фірми почнуть дзвонити по всіх номерах, які пов'язані з боржником: за місцем роботи, поручителям, родичам, друзям.

 • У разі, якщо існують об'єктивні причини, з яких ви не платите, коротко повідомте про них колектора. В цьому випадку є шанс, що співрозмовник буде більше пропонувати та менше тиснути, хоча особливо розраховувати на це не варто.

 • У спілкуванні тримайтеся впевнено, спокійно, не піддавайтеся на провокації або маніпуляції.

 • Якщо домовилися про внесення оплати до певного дня – виконайте обіцянку, інакше дзвінки стануть частішими, а розмови – ще менш приємними.

З'ясувавши, чи мають колектори право погрожувати, варто подумати про те, як позбутися їх взагалі. Якщо від вас вимагають тільки суму боргу, оптимальний спосіб назавжди попрощатися зі співробітником факторингової компанії – заплатити. Нехай це буде поступове погашення невеликими сумами, що надходять регулярно.

Якщо ж ви зіткнулися із пред'явленням непомірних відсотків, відвертою брехнею та погрозами, сміливо звертайтеся до антиколекторів. Це юристи, що спеціалізуються на вирішенні подібних проблем. Фахівець не тільки розповість, скільки разів на день може дзвонити колектор, але й почне діяти задля захисту ваших інтересів. Щоб не стикнутися із шахраями, що видають себе за юристів, необхідно попередньо дізнатися якнайбільше про конкретного фахівця та уважно читати угоду, яку з ним укладаєте.

Як уберегти себе від проблем

Кожен банк або МФО має право продати борг колекторам, але, навіть діючи у рамках закону, факторингові фірми здатні завдати багато незручностей несумлінному позичальнику. Саме тому бажано не допускати серйозних просторочок, своєчасно звертаючись із проханням подовжити або реструктуризувати кредит.

Також важливо брати в борг у банків чи МФО із хорошою репутацією. Сервіс «Заплатка» пропонує онлайн-кредити на вигідних умовах. Ми цінуємо комфорт клієнтів, тому ніколи не передаємо борги колекторам без вагомої причини.

 

оформити кредит